Na območju Krškega vsak 18. voznik pod vplivom alkohola

Mladi s strokovnjaki in lokalnimi odločevalci na 19. posvetu Heroji furajo v pižamah v Krškem razpravljali o veliki dostopnosti in posledično visoki stopnji vinjenih voznikov na cestah

Krško, 10. 11. 2022 – Že 19. posvet iniciative Heroji furajo v pižamah v Krškem je potekal v sredo, 9. 11. 2022 in je ponovno združil mlade s strokovnjaki in lokalnimi odločevalci. Skupaj so soustvarjali rešitve o preprečevanju vožnje pod vplivom alkohola, saj vsak 18. voznik v občini, ki ga ustavi policija, vozi pod vplivom alkohola. »Ključno je, da zmanjšamo dostopnost do alkohola, in pri tem na morajo biti zgled starši,« so sklenili na današnjem posvetu mladi, »tako bomo zmanjšali tudi vožnje pod vplivom alkohola.«

 

V iniciativi Heroji furajo v pižamah, ki so jo zasnovali v Zavodu VOZIM skupaj s partnerji Generali zavarovalnico, Toyoto Slovenija in agencijo Luna \TBWA, so si zastavili cilj zmanjšanja voženj pod vplivom alkohola ter posledično prometnih nesreč, v katerih je prisoten alkohol. Pred koncem tedna, ko po Sloveniji tradicionalno potekajo martinovanja in poteka tudi nacionalna preventivna akcija alkohol, so se zbrali na že 19. posvetu mladih s strokovnjaki in lokalnimi odločevalci v Mestni občini Krško, kjer so skupaj iskali rešitve za preprečevanje voženj pod vplivom alkohola. Ta je eden najpomembnejših vzrokov za prometne nezgode in predstavlja velik javnozdravstveni problem, saj pogosto vodi v invalidnost in jemlje mlada življenja.

V Krškem z okolico namreč po besedah policistke Sabine Košar iz Policijske postaje Krško opažajo, da je »vsak 18. voznik, ki ga ustavimo, pod vplivom alkohola.« Po podatkih NIJZ pa je tudi delež prometnih nesreč z alkoholiziranimi povzročitelji višji od slovenskega povprečja, ki je v primerjavi z drugimi EU državami, visok.

Hkrati raziskave kažejo, da so »tipične nesreče povzročene pod vplivom alkohola med mladimi pogostejše v nočnem času, med vikendom – v petek in soboto,« kot je povedala Mateja Markl iz Javne agencije RS za varnost prometa, s čimer se je strinjal tudi predstavnik Poklicne gasilske enote Krško Boštjan Robek, ki je dodal, da »ko vemo, da je nekje nek dogodek, in smo ob dveh, treh ponoči klicani na intervencijo, vemo da je večja verjetnost posledic alkohola ali hitrosti, tudi udeležencev, ki so bili na zabavi.« Problematičen je tudi dostop do alkohola, kot ga je opisala Nuša Konec Juričič iz NIJZ OE Celje: »Alkohol je med nami prisoten že zato, ker se mladi rodijo v okolje velike tolerance in dostopnosti alkohola, kljub strogi zakonodaji, ki bo naj to med mladimi preprečevala.«

Z zgornjimi trditvami pa se je strinjal tudi Gregor Mauko iz Toyote Slovenija, ki je poudaril da »alkohol in ostale droge in vozilo ne gredo skupaj, ne glede na tehnološko dovršenost vozila. Vozilo sicer z vsemi pripomočki, ki vožnjo naredijo varnejšo in so zelo učinkoviti, še vedno upravlja človek – voznik. In vsakršna substanca, ki vpliva na voznika in njegove sposobnosti reagiranja je v vozilu nesprejemljiva.«

Vse te trditve so bile ključna izhodišča za nadaljnje delo z mladimi na delavnicah, ki so potekale po uvodnem delu in predstavitvi osebne izkušnje Žige Breznika, poškodovanega v prometni nesreči. Na delavnicah so mladi razmišljali o dostopnosti alkohola, zmanjšanju njegove rabe ter preprečevanju voženj pod vplivom alkohola. Osredotočili so se predvsem na naslednje stvari: 

  • »Problem so starši – starši bi morali najprej nadzorovati svoj vnos alkohola, potem pa tudi alkohol pri najstnikih – da bi bil alkohol nedostopen za najstnike. Za starše pa bi morala biti obvezna vsakoletna predavanja, ki bi se jih morali udeležiti.«
  • »Poskrbeti bi morali za prevoze ponoči. Mogoče tudi z znižanjem cenika taksi prevozov, saj so res dragi in mladi nimamo sredstev, da bi jih financirali.«
  • »Doma je res prevelika dostopnost alkohola – v shrambi, špajzi, kleti, hitro prideš do njega.«
  • »Izdelava plana za zabavo – že doma so narediš načrt, ali boš prespal ali si uredil prevoz domov.«

Zbrani na današnjem posvetu pa so lahko preizkusili tudi simulator vožnje pod vplivom alkohola Generali Zavarovalnice, s katerim je mogoče preizkusiti, kako se odziva telo pri različnih stopnjah vinjenosti. To je najboljši prikaz, da pod vplivom substanc telo reagira počasneje, reakcije pa zaostajajo čeprav miselno procesi  tečejo.

Sredin posvet je bil že 19. po vrsti v iniciativi Heroji furajo v pižamah, kjer že 6. sezono ozaveščajo, da alkohol ne sodi na ceste, prav tako pa spreminjajo zavedanja o tveganem in škodljivem pitju alkohola med mladimi. Predlogi mladih iz posveta se bodo v obliki akcijskega načrta predali tako predstavnikom Mestne občine Krško kot okoliških občin, iz katerih mladi gravitirajo v tukajšnje šole. Hkrati s tem pa bodo lokalno izvedene še herojske delavnice za mlade ter delavnice za starše.

»Vsak izmed nas lahko prepreči vožnjo pod vplivom alkohola svojemu najbližjemu in pravočasno pomaga pri preprečevanju popivanja,« je na koncu dodala Nuša Konec Juričič, prikimala pa ji je tudi Manuela Bojnec, direktorica Mladinskega centra Krško, s katerim so organizirali današnji posvet, ki je rekla: »Lahko pa vsi skupaj naredimo nekaj na tem področju. Tudi takrat, ko nas vidite v takih primerih, ko ne poslušamo sami sebe, nam nastavite ogledalo in rečete STOP. Jaz bom tvoj heroj v pižami, in te bom peljal varno domov. To pa lahko naredite že prej, s tistim kartončkom za brezplačno vožno – Herojskim  vau'čerjem.«

 

Mednarodno nagrajena iniciativa Heroji furajo v pižamah je iniciativa Zavoda VOZIM za manj voženj pod vplivom alkohola. Vožnje, ki so del Herojev, so namenjene ozaveščanju o tem, da alkohol ne sodi na cesto in naj vsak poskrbi za varen prevoz domov. 


Spremljajte nas na Facebooku, Instagramu in na spletni strani www.vozim.si oz. www.heroji.si.