Vsak izmed nas je dnevno vključen v cestni promet kot voznik, sovoznik, pešec, kolesar, motorist ipd, zato je poznavanje prometnih zakonitosti lahko življenjskega pomena. Nasploh velja to za otroke, ki se s poglobljenimi vsebinami varnosti v cestnem prometu v šolskem procesu ne srečajo prav pogosto. Na pobudo Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) Občine Dobje, je Osnovna šola Dobje (OŠ) z vrtcem  opredelila v šolskem koledarju celoten šolski dan kot tematski dan, namenjen prometni varnosti. V četrtek, 17. oktobra, je v OŠ Dobje, v soorganizaciji SPV Dobje in Policijske postaje (PP) Šentjur, potekal Prometni dan, kjer so se učenci spoznavali različne vsebine, povezane z varnostjo v cestne prometu, prilagojene njihovi starosti.

 

PESTER NABOR DOGODKOV

Prometni dan se je začel s predstavitvijo Poklicne gasilske enote Celje ob posredovanju v prometnih nesrečah. Poklicni gasilci so pripravili dve izjemno zanimivi tematski točki, in sicer izvedbo aktivnosti in predavanja v telovadnici ter predstavitev opreme za namen reševanja ob prometnih nesrečah ter osnov gašenja na parkirišču Kmetijske zadruge Šentjur, PE Dobje. Do parkirišča so se morali otroci sprehoditi ter obenem varno prečkati državno cesto na prehodu za pešce. Učenci so nadalje razmišljali o prometni varnosti s predstavnikoma PP Šentjur in policistom motoristom Postaje prometne policije Celje. Pridružila se je še policijska maskota Pika, ki je obiskala tudi vrtčevske otroke ter jim razdelila odsevne trakove za varno hojo v temačnih jesenskih dneh. V vmesnem času so petošolci opravili pregled koles.

 

INVALIDI IN STARODOBNIKI

Učenci prometne stopnje so bili globoko ganjeni ob preventivni predstavitvi z osebno zgodbo Vozim, vendar ne hodim, ki jo je sofinancirala Občina Dobje. Osnovni namen delavnice, ki je bil vsekakor dosežen, je vplivati na izboljšanje prometne varnosti med mladimi z vplivanjem na stališča in odnos mladih do prometne varnosti ter vplivati na razbijanje stereotipa invalidnosti. Učenci so prejeli tudi promocijsko gradivo Agencije RS za varnost v cestnem prometu (AVP) ter si ogledali več e-vsebin, ki jih pripravlja AVP, sprejeli pa so tudi odsevne trakove ter letake, ki jih je zagotovila AVP. Za posebno popestritev ob Prometnem dnevu so poskrbeli še starodobni kolesarji (Klub starodobnikov Večno mladi Šentjur) z dragoceno zbirko koles, najstarejše šteje več kot 130 let. Otroci so ob primernem spremstvu imeli možnost preizkusiti se tudi na tovrstnih kolesih.

SPV Dobje se zahvaljujem vsem soustvarjalcem prvega Prometnega dne  v Dobju. Glede na izjemno pozitivne odzive se bo SPV zavzemal, da postane Prometni dan stalnica pri ozaveščanju otrok o varnosti v cestnem prometu v okviru  osnovnošolskega izobraževanja.

 

Natalija Plemenitaš Fuchs, predsednica SPV Dobje